• آخرین بروز رسانی : 1400/06/28

آشنایی با استان

 

 

 

معرفي:اين استان در بين استان هاي مازندران، سمنان و خراسان شمالي قرار دارد و مركز استان، شهرستان گرگان است. بخش بيشتر استان گلستان آب وهواي معتدل خزري (مديترانه اي) دارد ولي جلگه گرگان به لحاظ مجاورت با صحراي تركمنستان، دوري از دريا و كاهش ارتفاعات، آب وهواي نيمه بياباني و گرم دارد. جنگل هاي مرطوب دامنه هاي شمالي البرز در مشرق به جنگل هاي مينودشت و گلستان مي رسد. قله چالويي شاه كوه از مهم ترين قله هاي استان گلستان است كه ارتفاع آن 3750 متر مي باشد. مراتع عمده قشلاقي استان در جلگه گرگان است كه بين رودخانه گرگان و مركز تركمنستان قرار دارند.

موقعیت جغرافیایی استان گلستان :
این استان درمحدوده جغرافیایی بین استا ن های مازندران ، سمنان و خراسان شمالی قرار دارد که جمعیت آن یک میلیون وششصدونه هزار نفر می باشد . حد شمالی این استان محدود به جمهوری ترکمنستان وبخش غربی گرگان محدود به دریای خزر می شود . مساحت استان گلستان بالغ بر20437/7 کیلومتر می باشد و درای آب و هوای معتدل ومدیترانه ای است .

موقعیت اجتماعی و ترکیب نژاد :
جمعیت ساکن دراستان گلستان به دوگروه یا بخش عمده تقسیم می شوند . جمعیت فارسها یا فارسی زبان ها که بیش از نیمی از جمعیت منطقه را تشکیل می دهند و دوم ترکمنها استان گلستان از نظر فرهنگی .آداب رسوم همانند بسیاری از مناطق واستانهای کشور دارای فرهنگ اسلامی وایرانی بوده وزبان اکثر آنها فارسی است . گویش غالب درمنطقه گرگانی می باشد و همچنین ترکمنها علاوه برترکمنی به زبان فارسی آشنایی داشته ودرمحاورت عمومی از آن استفاده می کنند دین مردم اسلام است . مذهب فارسی زبا نها شیعه و ترکمن ها سنی حنفی هستند . کشاورزی مهمترین بخش اقتصادی این منطقه است .

شهرستان ها: گرگان، بندرتركمن، بندر گز، علي آباد، كردكوي، گنبدكاووس، مينودشت.
جاذبه هاي گردشگري:- پل آق قلا، گرگان - گنبد قابوس، گنبد كاووس - برج رادخان غربي، كردكوي - مسجد جامع گرگان، گرگان - امامزاده نور (عشاق)، گرگان - ساحل درياي خزر - پارك ملي گلستان، گرگان - آبشار لوه، مينودشت - شهر تاريخي جرجان- جزيره آشوراده
پارك ملي گلستان:اين پارك نخستين پاركي است كه عنوان پارك ملي را در ايران به خود اختصاص داده است. اين پارك جنگلي- كوهستاني در حوزه استان هاي گلستان، سمنان و خراسان واقع شده است. پارك ملي گلستان به دليل ارزش هاي بي شمار طبيعي، جنگل هاي سرسبز و گونه هاي متنوع گياهي و جانوري با پارك هاي مشابه خود در جهان برابري مي كند.
آشوراده:
شبه جزيره آشوراده از توابع شهرستان بندرتركمن است كه در 25 كيلومتري گرگان واقع شده است. اين جزيره زيستگاه مناسبي براي انواع جانوران و همچنين فعاليت هاي توريستي و گردشگري محسوب مي شود. آب وهواي اين شبه جزيره معتدل و مرطوب و زبان مردم آن فارسي و تركي است.
برج قابوس:
اين برج از بهترين بناهاي تاريخي سده چهار هجري و بلندترين برج آجري جهان است كه در سال 397 هجري قمري به دستور شمس المعالي قابوس بن وشمگير به شكل استوانه اي روي يك صفحه دايره اي شكل بنا شده است. بلندي اين برج 51 متر است و گنبدي مخروطي شكل دارد.
پل آق قلا:
اين پل در 18 كيلومتري شمال گرگان و در ابتداي بافت قديم شهر آق قلا و روي رودخانه گرگان احداث شده است. پايه هاي اين پل از دوره سلجوقي باقي مانده است و در زمان صفويان بر روي پايه هاي به جاي مانده، پل جديدي احداث شد. اين پل 60 متر طول و 30/4 متر عرض دارد و از آجر ساخته شده است.
شهر تاريخي جرجان:
شهر تاريخي جرجان يا شهر سفال هاي زرين فام يكي از مهم ترين شهرهاي اسلامي است كه در اوج شكوفايي و تمدن خود جزو چهار شهر بزرگ اسلامي بوده است. اين شهر داراي بقاياي معماري هاي مسكوني، صنعت و كارگاهي از قرون چهارم، پنجم تا قرن هشتم هجري قمري است. اين شهر در شهرستان گنبد كاووس جاي گرفته است و 200 هكتار وسعت دارد.